تبلیغات
*** وب سایت احکام شرعی ، مقدم شما مؤمنین را گرامی می دارد *** پاسخگویی به سوالات اعتقادی ، شرعی ، شبهات و مشاوره دینی خانواده توسط کارشناس محترم وب سایت جناب آقای محمد فتحیان حفظه الله احکام شرعی - سوال 122: آیا خداوند عمل صالح فرد بی دین و یا گنه کار را می پذیرد یا او را وارد جهنم می کند؟ آیا این با عدالت خداوند تناقض ندارد؟

احکام شرعی

به وب سایت پاسخگویی به سوالات اعتقادی، شرعی و ردّ شبهات خوش آمدید

سوال 122: آیا خداوند عمل صالح فرد بی دین و یا گنه کار را می پذیرد یا او را وارد جهنم می کند؟ آیا این با عدالت خداوند تناقض ندارد؟

سلام اگر کسی احساس پشیمونی از گناه نداشته باشه نمازم نخونه اعمال خوب انسانیش هم ضایع میشه وجهنم میره مثلا کسی نماز نخونه گناهم انجام بده ولی مثلا از ستمی که بهش شده گذشت کنه یا به نیازمندا کمک کنه اینا هدر میره یعنی کسی واجب انجام نده حرامم انجام بده ولی به نیازمندا هم کمک کنه که اینجوری یه میانبری تو پیچ از جهنم زده باشه مثل خودم همش هدر میره من از هرجا سوال کردم نظرات اختلافی بود یکی علنا میگفت هدر میره یکی میگفت نه هدر نمیره اما کامل نیست یا مثلا یه نفر روابطش با پدر مادر اصلاح کنه اما گناهم داشته باشه هر چند این گناه خیلی بزرگ نمیبینم اما مثلا موسیقی یا مثلا نماز نخونه اما یه سوال دیگه کجای موسیقی گوش کردن ومسجد نرفتن ونماز نخوندن حیوانیت وخباثته واقعا کجاش چون دیدم اخوندا اینجوری حرف میزنند واقعا اعصابمو خرد کردش.

سوال دیگه اکثریت بهشتیند یا جهنمی هر چند یه نفر با روایتی که خدا 99 درصد رحمتش واسه قیامت یه قسمت واسه دنیا گذاشته فهموند بهم که اکثریت بهشتیند ولی حتی اگه اونم درست باشه شاید من جز اقلیت ها باشم ولی در کل چون به مسائل اسلامی زیاد اعتقادی ندارم بچمم به دنیا بیاد احتمالا عین خودم یا شاید بد تر از خودم همونجور که میبینیم اکثرا گناهکارند تصمیم گرفتم بچه دنیا نیارم ازدواجم نکنم تا یه بچه جهنمی به دنیا نیارم.

 

ج: سلام علیکم.

طبق فرمایشات خودتان و آنچه که ما در متن مشاهده نمودیم، بسیاری از مواردی که گمان می کنید یا برخی می گویند، اینطور نیست! اسلام دین سهل است و کلاً دین آمده تا روش صحیح بندگی و زندگی را به انسان بیاموزد. شما وقتی در آموزه ها نگاه می کنید، می بینید اعتقادات ما کامل ترین و بهترین اعتقاد از نظر فطری و عقلی است، در اخلاق که رو می کنید، می بینید سفارشات قرآن کریم و سیره ائمه علیهم السلام طوری انسان را می سازد که حتی دشمن هم در مقابل انسان تواضع دارد و نمی تواند دشمنی اش را علنی اعلام کند و آن را در زندگانی امیر المؤمنین علیه السلام مشاهده می کنیم که حتی امروزه، دوست و دشمن نتوانستند یک ظلم یا یک چیز بد از حضرتش نقل کنند و این در تمامی زندگانی اهل بیت علیهم السلام مشهود است.

وقتی در احکام نظاره می کنید، کامل ترین احکام و آسان ترین آن، ازآن دین اسلام حقیقی یعنی با پذیرش ولایت و امامت امیرالمؤمنین علیه السلام است که کوچکترین موارد هم ذکر شده حال که هیچ دین و فرقه ای اینطور احکام نداشته و آن هم که دارد، غالباً من درآوردی است.

در زمینه ازدواج و خانواده دینی، متأسفانه آنطور که باید به روایات پرداخته نشده اما در منابع بسیار ریز و دقیق تشکیل یک خانواده دینی بیان شده است که مجموعه اینها شما را تحت عنوان یک فرد متدیّن معرفی می کند که نهایتش هم سعادت و بهشت برین است حال اگر فرد بیاید نخواهد این مسائل را دنبال کند و بیشتر به خود تکیه کند، این خلاف عقل سلیم است.

خداوند اعمال ما را آنطور که خودش دستور فرموده می خواهد نه عبادت سلیقگی! شیطان هم خداوند را عبادت میکرد آن هم سالیانی دراز و خطاب به خداوند گفت:

من را معاف کن از این کار، تو را چنان عبادتی میکنم که احدی تو را عبادت نکرده باشد. خداوند فرمود: من آن عبادت تو را نمیخواهم من آن مسیری را می‌خواهم که خودم تعیین کردم و عبادت من آنطوری باید باشد که من میخواهم نه آنطوری که تو میخواهی!(لا حاجت لی الی عبادتک، انما ارید عن اعبد من حیث ارید لا من حیث ترید!)

بحار الانوار ، ج 11 ، ص 141

و این مسئله موجب رانده شدن ابدی او از بهشت شد و سرانجامش هم جاودانگی در دوزخ است با آنکه هفتاد هزار سال آنجا را عبادت کرده و هنوز هم مشغول عبادت خود خداوند است اما نتیجتاً حبط عمل شامل حالش میشود.

خداوند از ما بندگی صحیح میخواهد در عوضش سعادت و عقبی انسان را تضمین نموده و او را ساکن در جنة النعیم خواهد کرد.

بله هرکس غیر از دین اسلام را انتخاب کند، اعمال صالحش موجب بهشتی شدن او نمی شود و عدل خداوند اینجا حاکم است که موجب تخفیف عذاب او می شود چراکه خداوند متعال در قرآن کریم، آیه 85 از سوره مبارکه آل عمران می فرماید:

و من یبتغ غیر الإسلام دیناً فلن یُقبَلُ منه و هو فی الآخرة من الخاسرین یعنی هرکس غیر از دین اسلام را بجوید، از او پذیرفته نشده و در آخرت از زیانکاران خواهد بود.

اما انسان مؤمن هرچند گناه و قصور داشته باشد، نباید از رحمت خداوند نا امید شود چراکه دستورات خداوند را در حد توان بجای آورده اما در این میان، نفس و شیطان بر او غالب شده است.

بگذریم که شفاعت ائمه علیهم السلام هم جای خود دارد.

انسان باید سعی کند با تقوا و توسل بر ائمه علیهم السلام از این گناهان حذر کند و بقیه را هم توبه و استغفار کند.

چنانچه سوال دیگری بود، مطرح بفرمایید.

ان شاءالله که تحت ظل امام زمان علیه السلام موفق باشید.

طبقه بندی: گاهی درنگ (پیرامون عقاید)، ردّ شبهات، احکام برخی از گناهان،
برچسب ها:عمل صالح گناهکاران، عمل صالح بی دین، عمل خوب گناهکار، عمل خوب بی دین، عمل صالح فرد گناهکار و بی دین، عدالت خداوند،
[ شنبه 4 بهمن 1393 ] [ 03:11 ب.ظ ] [ محمد فتحیان ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار