تبلیغات
*** وب سایت احکام شرعی ، مقدم شما مؤمنین را گرامی می دارد *** پاسخگویی به سوالات اعتقادی ، شرعی ، شبهات و مشاوره دینی خانواده توسط کارشناس محترم وب سایت جناب آقای محمد فتحیان حفظه الله احکام شرعی - علل دوری مسلمانان از غدیر، جلسه هفتم

احکام شرعی

به وب سایت پاسخگویی به سوالات اعتقادی، شرعی و ردّ شبهات خوش آمدید

علل دوری مسلمانان از غدیر، جلسه هفتم

از این جلسه آیات قرآن کریم که مربوط به حضرت علی (ع) است ، بیان شده و سپس شبهات وارد شده به آنها پاسخ داده می شود، اولین آیه مورد بررسی، آیه ولایت است ....

آیه ولایت:

خداوند متعال می فرماید: إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللهُ وَ رَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنوا الَّذِینَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ و یُوتونَ الزکاةَ و هُم رَاکِعون.1

 

ترجمه آیه : ولی امر شما تنها خدا و رسول خدا و مؤمنانی هستند که نماز را به پا داشته و فقیران را در حال رکوع زکات می دهند.

نکته: اهل تسنن در دو کلمه شبهه وارد می کنند اول اینکه، «وَلی» را به معنای دوست می گیرند و دوم اینکه «راکعون» را به معنای خشوع قلمداد می کنند. که پاسخ هر یک از این موارد را خواهیم گفت.

شبهه اول :

شبهه اول درباره وَلی مطرح می شود اهل تسنن در ترجمه کلمه وَلی اشکال وارد می کنند. می گویند: ولی به معنای دوست است و وِلایت به معنای سرپرست و ولی امر است زیرا حرف (و) در وَلی مفتوح است و در وِلایت مکسور است. یعنی اگر بخواهد معنی ول امر بدهد، باید مانند وِلایت (و) مکسور داشته باشد.

پاسخ:

آیا کسانی که در حال رکوع زکات می دهند فقط دوست خدا هستند؟ مردم دیگر ، دوست خدا نمی شوند؟

«وَ ، لَ ، یَ» سه حرف اصلی هر دو کلمه هستند. و وِلایت مصدر است و در اصل ولایة است. وِلایة بر وزن فِعالة است مثل صِداقة که ریشه اش «صَ ، دَ ، قَ» است. پس به همین دلیل حرف (و) در وِلایت مکسور شده است. در اصل اگر کسی آشنایی ساده ای با ادبیات عرب داشته باشد به راحتی به این شبهه پاسخ می دهد اما کسانی که آشنایی ندارند قانع شده و این توجیه غلط آنها را می پذیرد.

این شبهه از جهت دیگر هم قابل بررسی است:

اگر «وَلی» را به معنای دوست بگیریم ترجمه زیر مطرح می شود...

 فقط دوستان شما خداوند و رسولش و کسانی هستند که ایمان آوردند و نماز را به پا می دارند و در حالت خشوع زکات می دهند،. آیا این ها فقط دوست خداوند هستند؟ مثلاً یکی نماز را قبول دارد ولی نمازش را ترک می کند چنین شخصی آیا نمی تواند دوست خدا باشد. یا مثلاً کسی که زکات نمی دهد؟ یا مسئله دیگر اینکه کسی که نماز نمی خواند نمی تواند دوست یک مؤمن باشد؟ یعنی قهراً ترجمه اش با معنی دوست سازگار نیست.

شبهه دوم:

درباره «و هم راکعون» مطرح می شود آنها می گویند منظور این است که در حالت خشوع زکات دادند اما شیعیان براین باورند که منظور این است که در حالت رکوع زکات می دهند.
پاسخ:

1. به معنای اول در ترجمه توجه می کنیم اولین معنی که از ظاهر کلمه برمی آید رکوع است نه خشوع و معنای غیرمستقیم در مراحل بعدی مورد توجه قرار می گیرد.  

2. مگر می شود هر کس که در حالت خشوع زکات بدهد سرپرست و ولی ما باشد ؟! ممکن است فردی همه این کارها را بکند ولی ظالم باشد.

3. اهل تسنن هیچ روایتی مبنی بر اینکه راکعون به معنای خشوع است ندارند اما شیعیان به روایات متعدد از فریقَین (اهل سنت و شیعه) استناد دارند که در جلسه آینده مطرح می شود.  

آنها می گویند روایت هایی که می گوید این آیه درباره حضرت علی (ع) است روایت های ضعیفی است ولی ما می گوییم طبق آنچه خود اهل سنت می گویند سه تا روایت ضعیف همدیگر را تقویت می کنند و قوی می شود. همه روایت های شیعیان هر چند ضعیف (که ضعیف هم نیست!) به معنای رکوع است در حالی که شما یک روایت هم ندارید مبنی بر اینکه به معنای خشوع باشد.

4: اگر به معنای خشوع بگیریم هر کس می تواند خاشع باشد و در این صورت کسی که خاشع است را هم سطح خدا و پیامبرش قرار داده ایم، زیرا تمام کلمات به یکدیگر عطف شده است.

5: اگر خشوع معنا شود معنی عام می شود. یعنی یک چنین شخصی (که ویژگی خاصی هم ندارد فقط در حالت خشوع زکات می دهد) می تواند ولی من می شود!!

شبهه سوم:

چرا آیه در حالت جمع است؟ مگر درباره امام علی (ع) نیست ایشان که یک نفر هستند پس چرا به صورت جمع آورده شده است؟

پاسخ:

یکی از دلایلی که از سوی شیعیان مطرح می شود این است که ، آیه چون درباره امیرامؤمنین است به شأن امیرالمومنین احترام گذاشته که جمع آورده است.  

دلایل دیگر در جلسه آینده مطرح می شود.

 

1. سوره مائده آیه 55

طبقه بندی: گاهی درنگ (پیرامون عقاید)، ردّ شبهات، سوالات ما از وهابیت،
برچسب ها:غدیر، غدیرشناسی، شبهات غدیر، پاسخگویی به شبهات، پاسخگویی به شبهات غدیر، آیه ولایت، پاسخ به شبهات آیه ولایت،
[ یکشنبه 18 آبان 1393 ] [ 10:06 ب.ظ ] [ محمد فتحیان ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار