تبلیغات
*** وب سایت احکام شرعی ، مقدم شما مؤمنین را گرامی می دارد *** پاسخگویی به سوالات اعتقادی ، شرعی ، شبهات و مشاوره دینی خانواده توسط کارشناس محترم وب سایت جناب آقای محمد فتحیان حفظه الله احکام شرعی - سؤال 113:سلام. من خیلی گناه كردم. یك مدت خدا را فراموش كردم. به دلیل اینكه كسی بهم توجه نمیكرد و فرار از مشكلات و تنهایی با چت و بعد ... ، گناه کردم. الان واقعا پشیمونم. حكمم چی هست؟ ایا خدا منو میبخشه؟ چیكار كنم؟ دارم دیوانه میشم...

احکام شرعی

به وب سایت پاسخگویی به سوالات اعتقادی، شرعی و ردّ شبهات خوش آمدید

سؤال 113:سلام. من خیلی گناه كردم. یك مدت خدا را فراموش كردم. به دلیل اینكه كسی بهم توجه نمیكرد و فرار از مشكلات و تنهایی با چت و بعد ... ، گناه کردم. الان واقعا پشیمونم. حكمم چی هست؟ ایا خدا منو میبخشه؟ چیكار كنم؟ دارم دیوانه میشم...

 

س: سلام. من خیلی گناه كردم. یك مدت خدا را فراموش كردم. به دلیل اینكه كسی بهم توجه نمیكرد و فرار از مشكلات و تنهایی با چت و بعد ... ، گناه کردم. الان واقعا پشیمونم. حكمم چی هست؟ ایا خدا منو میبخشه؟ چیكار كنم؟ دارم دیوانه میشم...

 

ج:دوست گرامی، سلام علیکم.

احساس پشیمانی و شرمندگی در برابر خداوند نسبت به اعمال قبیح گذشته از بهترین حالات روحی و معنوی و انشاالله زمینه ساز توبه و جلب رحمت و عنایت پروردگار است. خوشا بر این حال پشیمانی واقعی که دارید.

 

خداوند در قرآن سوره مبارکه زمر آیه 53 می فرماید: «قل یا عبادی الّذین اسرفوا علی انفسهم لا تقنطوا من رحمة الله أنّ الله یغفر الذنوب جمیعاً، إنّه هوالغفور الرّحیم؛ بگو: ای بندگان من که (با گناه کردن) بر خود ظلم و ستم روا داشتید، از رحمت خداوند مأیوس و نا امید نشوید که خدا همه گناهان را می آمرزد »

و در آیه 31 سوره مبارکه نور می فرماید : « توبوا الی الله جمیعاً ؛ هر گناهکاری دعوت به توبه شده‏ است».رسول الله صلوات الله علیه نیز فرمودند : «هر مرضی، دارویی دارد . داروی گناهان، استغفار و طلب عفو و آمرزش از خدا است».

مطمئن باشید که توبه حقیقی نتنها گناهکار را از گناهان پاک می نماید، بلکه گناهکار توبه کننده را محبوب خدا می سازد: «اِنّ الله یحبّ التوابین؛ خداوند توبه کنندگان را دوست می دارد». (سوره مبارکه بقره آیه 222) کسی که دوست و محبوب خدا شد، خدا عزیزش می کند؛ همه گناهان کبیره و صغیره او را می بخشد، چنان که رسول الله صلوات الله علیه فرمودند: «التائب من الذنب کمَن لا ذنب له؛ کسی که از گناه توبه کند (خداوند همه گناهان او را می آمرزد) همانند کسی می شود که هیچ گناهی نکرده است».

 

بنابراین بر شما بایسته است که توبه کرده و در درگاه الهی از کرده خود ابراز پشیمانی نموده و از خدا طلب آمرزش نمایید. البته اگر توبه واقعی نمایید و از صمیم قلب پشیمان بوده و قصد انجام دوباره آن اعمال را نداشته باشید مورد لطف و بخشش خداوند قرار می گیرید؛ زیرا حقیقت ‌توبه،‌ پشیمانی قلبی است! و همچنین باید پشیمانی را در عمل نیز ابراز داشت که مهم‌ترین نمود آن انجام واجبات ترک شده و ترک محرّمات صورت گرفته است . با همین مقدار انشاالله توبه تحقق پیدا می‌‏کند.

بنا بر این توبه نیاز به انجام عمل خاصی جز پشیمانی از گناه و قصد و عزم جدی برای ترک آن ندارد.

 

لکن به شما دوست گرامی توصیه می شود در روز یکشنبه غسل نموده و وضو بگیرید و چهار رکعت نماز بخوانید. در هر رکعت پس از حمد، سوره قل هو الله را سه مرتبه و : قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق را یک مرتبه بخوانید، بعد از نماز هفتاد مرتبه استغفار کنید و آخرش بگویید: «لا حول و لا قول الاّ بالله العلی العظیم»، سپس این دعا را بخوانید: «یا عَزِیزُ، یا غَفّارُ، اغْفِر لی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمِیعِ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ فَاًّنَّهُ لا یغْفِرُ الذُّنُوبَ اًّلاّ أنْتَ». سیدبن طاووس در اقبال الاعمال حدیث شریفی از رسول الله صلوات الله علیه و آله نقل می کند که: هر کس از امت من این عمل را به‏ جا آورد، از آسمان ندا می‏شود که توبه‏ات پذیرفته و همه گناهانت آمرزیده شد.

 

به طور کلی، انجام اعمال صالح، جبران کننده و بر طرف کننده ی کدورت های حاصل از گناهانند. درست است که عمل زشتی که در گذشته مرتکب آن شده اید، از گناهان کبیره است لکن گناه هر چه بزرگ باشد ، به واسطه بزرگی و عظمت بی نهایت رحمت و بخشش ذات اقدس اله، بخشیده خواهد شد انشاالله.

 

نسئل من الله تعالی مزید توفیقاتکم.[ شنبه 23 فروردین 1393 ] [ 07:21 ب.ظ ] [ کارشناس محترم وب سایت سرکارخانم نوروزی ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار