تبلیغات
*** وب سایت احکام شرعی ، مقدم شما مؤمنین را گرامی می دارد *** پاسخگویی به سوالات اعتقادی ، شرعی ، شبهات و مشاوره دینی خانواده توسط کارشناس محترم وب سایت جناب آقای محمد فتحیان حفظه الله احکام شرعی - فصل 1 از کاشانه مهر (اهمیت ازدواج)

احکام شرعی

به وب سایت پاسخگویی به سوالات اعتقادی، شرعی و ردّ شبهات خوش آمدید

فصل 1 از کاشانه مهر (اهمیت ازدواج)

بسم الله الرحمن الرحیم

و بذکر ولیّه القائم المهدی (عج)

v  اهداف ازدواج به صورت خلاصه و تیتر وار (در ادامه مطالب به تفصیل بیان می گردد)

 

v   علت تأکید بر ازدواج از نظر اسلام و عقل

............................................................................................................................

1- عبودیتِ پروردگار قادر متعال

وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَ‏ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ (سوره مبارکه ذاریات آیه 56)

بنابراین آیه ، تمامی ابعاد زندگی مادی و معنوی یک مسلمان باید با هدف بندگی کردن الله جلّ جلاله به فعلیت درآید . لذا مؤمنین و مؤمنات از ابتدای تشکیل «کانون مهر»شان هدف والایی چون عبودیت پروردگار سبحان را در پیش گرفته و باید بکوشند به نحو أحسن به این هدف عالیه جامه ی عمل بپوشانند. و انشاءالله  با کسب رضایت الهی ، به غایت سایر اهداف تزویج نیز دست می یابند .

بخشی از عبودیت ، بندگی خداوند و دین داری ، ازدواج است که نبی اکرم در این رابطه می فرمایند : هر كس که ازدواج كند ، همانا كه نصف دین خویش را حفظ كرده است ، پس باید با تقوای الهی و پرهیزگاری نصف دیگرش را حفظ كند . 1

و در حدیث دیگر از وجود مقدّس و پر برکتش می خوانیم که می فرمایند : عقد نکاح را محکم کنید و آن را علنی سازید. 2

* دین چیست ؟

دانشمند بزرگ اسلامی و مفسر گرانقدر مذهب شیعه ، علامه طباطبایی ، دین را اینگونه تعریف می‌کند :
«دین ، عقاید و یک سلسله دستورهای عملی و اخلاقی است که پیامبران از طرف خداوند برای راهنمایی و هدایت بشر آورده اند ، اعتقاد به این عقاید و انجام این دستورها ، سبب سعادت و خوشبختی انسان در دو جهان است » 3

ودر یک جمله ، راه و روش زندگی صحیح برای رسیدن به سعادت و کمال که ازدواج نصف این دین و راه است . پس با توجه به آیات قرآن کریم و روایات فراوان از ائمه ع در این رابطه ، که ازدواج از اهمیت ویژه ای برخوردار است و برکاتی را به همراه خواهد داشت که در آینده نیز این موضوع را به تفصیل خواهیم کرد .

ازدواج یعنی عشق مقدّس که به زندگی عادی زن و مرد ، معنا و مفهوم بخشیده و انسان را از بسیاری از لغزش ها حفظ می کند و همچنین زندگی را هدفمند می سازد و مقصد این عشق مقدّس ، کمالی است که زن و مرد با یکدیگر به آن رسیده اند .

 

2- نیل به تکامل و بالندگی

۞ خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَةٍ ثُمَّ جَعَلَ مِنْها زَوْجَها... یعنی شما را از یك نفس آفرید، و همسرش را از(باقیمانده گِل) او خلق كرد... » (سوره مبارکه زمر ، آیه 6)

۞ وَ اللَّهُ جَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً ... یعنی خداوند براى شما از جنس خودتان همسرانى قرار داد

( سوره مبارکه نحل ، آیه 72)

این که خداوند قادر متعال زن و مرد را از «نفس واحده» خلق کرده است ، خود مؤیّد این نکته می باشد که زن و مردی به مجرّدِ خود ناقص بوده و با ضمّ (پیوستن) که معنای لغوی نکاح است ، به نیمه ی دیگری که همانا همسرش می باشد ، به تکامل می رسد . و در واقع معنای نفس یعنی جنسى مطابق همان نفس و روان. که این تکامل شامل ابعاد گوناگون یک انسان می باشد . اعم از روحی ، معنوی ، جسمی ، شخصیتی و یا اجتماعی می باشد.

3- در امان ماندن از آماج گناه

نیروی شهوات ، یکی از سرکش ترین و نیرومندترین تمایلات نفسانی ست که خداوند سبحان آن را در وجود انسان قرار داده است و با ازدواج ضمن حفظ حرمت و کرامت بشری انسانها به عنوان عبادُ الله ، به تمایلات این نیاز پاسخ گفته می شود . و چون ازدواج تنها الگوی صحیح عقلانی و الهی پاسخ به این نیاز است ، بنابراین برای مصون ماندن از آماج گناه و جلوگیری از انحراف، به حکم عقل و شرع مقدّس اسلام  بر آن تأکید فراوان  شده است و روایت زیبا که در ذیل ، از لسان مبارک عالم آل محمّد ، امام علی بن موسی الرضا ع مؤید این نکته است :

ابو جوید غلام حضرت رضا ع گوید که امام ع فرمود: جبرئیل بر حضرت رسول فرود آمد و عرضه داشت : اى محمد خدایت سلام مى‏رساند و مى‏فرماید : دختران مانند میوه درخت هستند ، هنگامى كه میوه رسید چاره جز چیدن آن نیست ، و اگر میوه چیده نشد آفتاب او را فاسد مى‏كند و تغییر آب و هوا وزیدن بادها آن میوه را از بین مى‏برد و از نفع رسانی می اندازد و در صورتى كه از شوهر كردن خوددارى كنند گرفتار فساد خواهند شد ، در این هنگام رسول اكرم بالاى منبر رفتند و براى مردم خطبه خواندند و حضرتش امر خداوند را به مردم رسانیدند . 5

4- دستیابی به آرامش و سکون

۞ وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیْها ... (سوره مبارکه یونس ، آیه 67)

 

5- بقا و ازدیاد نسل

۞ نِساؤُكُمْ حَرْثٌ لَكُمْ ... یعنی زنان شما ، محل بذرافشانى شما هستند ... (سوره مبارکه بقره ، آیه 223 )

۞ جَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَزْواجِكُمْ بَنینَ وَ حَفَدَةً ... یعنی از همسرانتان براى شما فرزندان و نوه‏هایى به وجود آورد ...

(سوره مبارکه نمل ، آیه 72)

 استمرار و بقای موجودات زنده برخوردار از حکمتی است که خداوند در اصل وجود انسانها قرار داده است و آن نیز با ازدواج میسر خواهد شد اما نتیجه حاصل از این که زن محل بذرافشانی است ، این است که محل بذرافشانی خود نیاز به مواردی چون آمادگی پیش از بذرافشانی ، مراقبت ، محبت ، کفویت همسر و ... است که نتیجه آن کانون مهر ، محبت و نهاد مقدّس خانواده است که در آن آرامش موج می زند و با فراهم کردن فضایی معنوی و آکنده از رفاقت و صمیمیمیت و نشاط ، هم بستگی عمیق روانی را برای زوجین در پی دارد که به موجب آن بستر مناسبی جهت تولّد و رشد فرزندان صالح ایجاد می شود و این مهم به خودی خود موجب حفظ و بقاء و ازدیاد نسل بشر ، خصوصاً نسل مؤمن شیعه می گردد .

 

پی نوشت ها :

1. کافی ج 5 ، ص 329

( قَالَ رَسُولُ اللَّهِ :‏ مَنْ تَزَوَّجَ‏ أَحْرَزَ نِصْفَ دِینِهِ )

2. نهج الفصاحه ، ح 313      

 ( أشیدوا النّكاحَ‏ و أعلِنوهُ )

3. خلاصه تعالیم اسلام ، ص 4

4. اخبار و آثار حضرت امام رضا ع  ، ص 693

طبقه بندی: کاشانه مهر (مشاوره دینی ازدواج)،
برچسب ها:مشاوره دینی ازدواج، مشاوره ازدواج، احکام ازدواج، اهمیت ازدواج، کاشانه مهر،
[ چهارشنبه 28 اسفند 1392 ] [ 12:11 ق.ظ ] [ محمد فتحیان ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار