تبلیغات
*** وب سایت احکام شرعی ، مقدم شما مؤمنین را گرامی می دارد *** پاسخگویی به سوالات اعتقادی ، شرعی ، شبهات و مشاوره دینی خانواده توسط کارشناس محترم وب سایت جناب آقای محمد فتحیان حفظه الله احکام شرعی - سؤال 101: حکم کار کردن با پول دیگران و پرداخت سود چیست؟

احکام شرعی

به وب سایت پاسخگویی به سوالات اعتقادی، شرعی و ردّ شبهات خوش آمدید

سؤال 101: حکم کار کردن با پول دیگران و پرداخت سود چیست؟
س: با تشکر و خسته نباشید به خاطر تمام زحمات خوبتان

لطفا توضیح کاملی در رابطه با کارکردن با پول دیگران بدهید . من مبلغ 30000000 تومان از کسی گرفتم و او گفته ماهی 1200000 تومان باید به او بدهم آیا حلال است یا نه ؟ ( مرجع تقلیدم ایت اله مکارم دامت برکاته هستند ) .

 

ج:خواهش میکنم دوست گرامی. سپاسگزار.

گرفتن پول دیگران و کارکردن با آن در قالب عقوداسلامی که به آن «مضاربه» می گویند بدین صورت است که طرفین (هم سرمایه گذار، هم عامل) در سود و زیانِ ماهانه به نسبت سرمایه هایشان و سایر شروط و مفادی که در عقد قرارداد با رضایت یکدیگر مرقوم میکنند، شریکند. بنا بر این تئوری، از پیش تعیین کردن مبلغ سود از نظر شرعی کار نادرستی ست.

پس، کار کردن با سرمایه دیگران و پرداخت سود به آنها، به خودیِ خود از نظر شرعی اشکالی ندارد. اما اینکه مبلغ یا درصد معیّنی را به عنوان سود به صورت ثابت و لایَتغیّر شرط کنند، معامله را ربوی می نماید و از قالب عقود اسلامی در می آورد. بنابراین، این مبلغ 1200000 تومان،که قرارست به صورت معیّن و ثابت پرداخت گردد، در حکم ربا بوده و از نظر شرعی، چه دادن ربا و چه گرفتن آن حرام می باشد و هر دو طرف مرتکب انجام فعل حرام می شوند.[ یکشنبه 4 اسفند 1392 ] [ 01:00 ق.ظ ] [ کارشناس محترم وب سایت سرکارخانم نوروزی ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار