تبلیغات
*** وب سایت احکام شرعی ، مقدم شما مؤمنین را گرامی می دارد *** پاسخگویی به سوالات اعتقادی ، شرعی ، شبهات و مشاوره دینی خانواده توسط کارشناس محترم وب سایت جناب آقای محمد فتحیان حفظه الله احکام شرعی - سؤال 92 : سؤال مبتلا به دخترخانمهای زیر 20سال درباره عشق.

احکام شرعی

به وب سایت پاسخگویی به سوالات اعتقادی، شرعی و ردّ شبهات خوش آمدید

سؤال 92 : سؤال مبتلا به دخترخانمهای زیر 20سال درباره عشق.

س: با سلام، من و خواهر آقا پسری که بهش علاقه مندم باهم دوستیم. او به من گفته داداش من تو را دوست دارد من هیچ جوابی به او ندادم گاهی وقتها خیلی احساسم بهش زیادتر میشود اما فکر میکنم چون ما فقط 3 سال فاصله ی سنیمان هست باهم نمی توانیم ازدواج بکنیم اما پدرو مادر من عجله در عروس کردن من دارند و اودر حال درس خواندن هست و هنوزهم سربازی نرفته. از طرفی هم هیچ اقدام جدی و رسمی در اینباره از طرف خانواده دوستم انجام نشده. از کجا بدونم واقعاً منو دوست داره؟ رفتارم باید چگونه باشد که هم او (که عاشقشم) ازمن دل سرد نشود وهم خلاف دستور خدا انجام نداده باشم (گناه نباشد). ممنون از پاسخ شما برای راهنمایی بنده در سوال قبلیم.

سلام علیکم

شما کار درستی کرده اید که مستقیما پاسخی دراین خصوص نداده اید! و تازمانی که مادر یا پدر ایشان رسماً شمارا از خانواده تان خواستگاری نکرده باشند هم نباید هیچگونه جواب و یا اطمینانی به ایشان یا خواهرشان بدهید. 

کارشناسان بر این باورند که برای ازدواج فاصله سنی کم (البته از دیدگاه شما، 3سال کم است! وگرنه کارشناسان 3تا6 سال را برای ازدواج، فاصله ای معقول قلمداد می کنند) دلیل خوبی برای عدم پذیرش شخص مورد نظر نیست و چون بلوغ عقلی ازدواج یک امر نسبی است نه مطلق، بنابراین نیازمند بررسی های بیشتری می باشد و مهم پذیرشی است که دخترخانم نسبت به آقا پسر برای تکیه گاه قراردادن او در زندگی مشترک دارد. (ضمناً اگر به مقاله ی معیارهای انتخاب همسر که در بخش کاشانه مهر قرار دارد مراجعه کنید، انشاءالله می تواند برای شما و دختران نوجوان هم سن و سال شما راهگشا باشد)

توصیه ما به شما این است که از طریق همان خواهر این آقاپسر (جوری که کرامت و حرمت شما حفظ شود) به گوش خانواده و خود آقاپسر برسانید که پدرومادرتان قصد زود شوهر دادن شمارا دارند و اینکه انشاالله در شرف ازدواج هستید. این به خودی خود بهترین و ساده ترین راه است که شما طرف مقابلتان را محک بزنید که آیا گفته ی خواهرشان در ارتباط با علاقه ی آقاپسر نسبت به شما تاچه حد جدی و صحیح است و دقیقا مهم است که ببینید آیا این ادعا از حرف به عمل درمی آید یا خیر. 

مهمترین، مهمترین و مهمترین توصیه ام به شما دوست عزیز این است که به هیچ وجه در رفتارتان افراط نکنید به این نیت که او از شما دلسرد نشود!، چون وقتی بین شما و ایشان علاقه ای وجود دارد ناخودآگاه در رفتارتان هم منعکس میشود و خواهی نخواهی طرف مقابلتان به آن پی خواهد برد، پس نیازی به انجام رفتار خاصی جهت دلسرد نشدن ایشان نیست و مطمئن باشید سر زدن رفتارهایی که افراطی به نظر می رسند در مقابل آقا پسری که به شما نامحرمند و قرارِ ازدواجی هم در میان نیست، نامعقول بوده و اشتباه است. (خصوصاً در رده سنّی زیر 20 سال که غالباً انتخاب ها تابع احساس است تا معیارهای عقلانی)

اگر بخواهید خلاف دستور خدا انجام نداده باشید باید چیزهایی که شما را به گناه نزدیک میکند ترک کنید، در حدیثی از امام صادق علیه السّلام داریم که راه نفوذ قلب،چشم است. پس اگر فکر میکنید با دیدار و یا نگاه کردن به ایشان یا هرچیز دیگر، غلیان احساستان به حدی زیاد می شود که تصویرسازی از قبیل موارد گناه آلود در ذهن شما ایجاد میشود، جدّاً در نگاه های خود کنترل داشته باشید که قطعا مرتکب حرام خواهید شد. و قطعا این نکته از پیش پا افتاده ترین وظایف ماست که: از معرکه ی حرام و گناه دوری کنیم!

طبقه بندی: کاشانه مهر (مشاوره دینی ازدواج)، سوال و جواب های شرعی و فقهی، مجموعه توصیه های کارشناسان وب سایت،
[ دوشنبه 7 بهمن 1392 ] [ 07:37 ب.ظ ] [ کارشناس محترم وب سایت سرکارخانم نوروزی ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار