تبلیغات
*** وب سایت احکام شرعی ، مقدم شما مؤمنین را گرامی می دارد *** پاسخگویی به سوالات اعتقادی ، شرعی ، شبهات و مشاوره دینی خانواده توسط کارشناس محترم وب سایت جناب آقای محمد فتحیان حفظه الله احکام شرعی - سؤال 81 : چراخدا روزعاشورا بارون نازل نکرد برای امام حسین یا زودتر بهش نامردی اهل کوفه را نرسوند؟ و ...

احکام شرعی

به وب سایت پاسخگویی به سوالات اعتقادی، شرعی و ردّ شبهات خوش آمدید

سؤال 81 : چراخدا روزعاشورا بارون نازل نکرد برای امام حسین یا زودتر بهش نامردی اهل کوفه را نرسوند؟ و ...

س: سلام یه سؤال داشتم. چراخدا روزعاشورا بارون نازل نکرد برای امام حسین یا زودتر بهش نامردی اهل کوفه را نرسوند؟ یا اصلا چرا امام حسین ازسخنان پدرش درموردکوفیان درس نگرفت؟ یا چرا خدا مثل بعضی قوم های دیگه برای کوفیان عذاب نازل نکرد؟

(دخترخانم محصّل در مقطع دبیرستان)

ج: سلام علیکم

اینکه امام معصوم اولی الامر(اولی به تصرف) است یعنی که ولایت ایشان به ما از خودمان بیشتر است و نسبت به نهان و آشکار آگاهی دارد، یعنی علم محاط دارد یعنی از قلوب مردم و نیتهایشان آگاه است، پس امام حسین علیه السلام از نامردی اهل کوفه آگاه بودند و واقعه ی عاشورا از روز هم برای حضرت روشن تر بود!! حتی پیامبر صلوات الله علیه نیز در زمان ولادت امام حسین علیه السلام از نحوه شهادتشان و واقعه ی عاشورا هم خبر داده بودند. از این مثال بهتر اینکه حتی خود ایشان هم بارها در مواضع مختلف سفر تاریخی خود به سرزمین کربلا خبر از شهادتشان در ازض کربلا داده بودند! قیام امام حسین علیه السلام یعنی همان سکوت بیست و پنج ساله ی امیرالمومنین علی علیه السلام، یعنی همان صلح امام حسن علیه السلام که برای حفظ دین نوپای اسلام صورت گرفت. درباره این مطلب توجه شما رو به حدیث زیبای امام صادق علیه السلام جلب میکنم که فرمودند: "هریک از ما امامان صحیفه ای دارد که در آن نوشته شده که در دوره ی خود چه وظیفه ای دارد. وقتی آن برنامه به فرجام خود میرسد، آن امام میفهمد که اجل او فرا رسیده است،...، امام حسین علیه السلام صحیفه ی خود را خواند و ... بدین روی به سوی قتال بیرون رفت تا آن امور روی داد...".  به طور کلی هرقدر درجه و مرتبه ی انسان بالاتر باشد، سخت تر مورد امتحان الهی قرار میگیرد. علت نازل نشدن باران در روز عاشورا به مقام والای سیدالشهداء علیه السلام برمیگردد. یعنی درجایی که خود امام حسین علیه السلام قدرت این اعجاز (آب آوری به هر شکل ولو نزول باران) را دارد اما به مشیت الهی تن در میدهند. امام حسین علیه السلام هیچ گاه از علم و قدرت خود در مسیری خلاف رضای الهی بهره نمیگیرند. و مصداق عینی آن در آیه ی 30 سوره مبارکه ی انسان نهفته است که در تفاسیر و روایات معتبر آمده است که این آیه مختص امامان معصوم علیه السلام میباشد. و امام حسین علیه السلام که به راستی عبد خداست، عبودیت خود را بدین گونه که در واقعه ی عاشورا شاهد آن هستیم نشان میدهند. 

دوست عزیز، اتفاقا  خداوند برای کوفیان بلا نازل کرد و چه بلایی عظیم تر از این که آنها مورد لعن و نفرین نوه ی رحمت للعالمین و دختر امیرالمومنین علیه السلام قرار گرفتند!!؟؟ شما درست میگید، کاش مثل قوم نوح سیل نابودشان کرده بود و مثل قوم لوط باران سنگ بر سرشان نازل میشد و کاش مثل فرعونیان در دریا فرو میرفتند و کاش... ولی نسلشان برای تمام عمر در نفرین حضرت زینب سلام الله به سر نمی بُرد... طبق خطبه ی 2 نهج البلاغه که امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: "هیچ یک از این امّت با آل محمد علیهم السلام قابل مقایسه نیستند"، مقام والای آن بزرگواران را روشن میسازد و میدانیم که اولیاء الله هرچه در نزد پروردگار عزیزتر باشند، بلایی که خداوند بر دشمنانشان نازل میکند سنگین تر و عظیم تر خواهد بود. و آل محمد صلی الله علیهم اجمعین از آن دسته هستند. گل سرسبد خلقت خداهستند. یعنی پس برای عذاب دشمنان آنها پایانی وجود ندارد جز اینکه انشاالله در آینده ی نزدیکی از تاریخ بشریت به دست حضرت بقیه الله خداوند تکلیفشان را روشن مینماید! حتما میدونید که "حلم و صبر" از ویژگیهای پروردگار است! وخدا رحم کند زمانی که خشم خداوند بعداز حلم و صبر او آشکار بشود!

طبقه بندی: روایات و احادیث معتبر، ردّ شبهات،
[ پنجشنبه 3 بهمن 1392 ] [ 05:04 ب.ظ ] [ کارشناس محترم وب سایت سرکارخانم نوروزی ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار