تبلیغات
*** وب سایت احکام شرعی ، مقدم شما مؤمنین را گرامی می دارد *** پاسخگویی به سوالات اعتقادی ، شرعی ، شبهات و مشاوره دینی خانواده توسط کارشناس محترم وب سایت جناب آقای محمد فتحیان حفظه الله احکام شرعی - سؤال 80: پرسش یک دخترخانم نوجوان درباره انتخاب مرجع تقلید...

احکام شرعی

به وب سایت پاسخگویی به سوالات اعتقادی، شرعی و ردّ شبهات خوش آمدید

سؤال 80: پرسش یک دخترخانم نوجوان درباره انتخاب مرجع تقلید...

س: سلام واقعا از پاسخهاتون ممنونم تقریبا قانع شدم سوال بعدیم اینه که من خیلی زودبه همه چیزشک میکنم مثلا تاحالا3 بار مرجع تقلیدمو عوض کردم چون هربار یه کسی یه چیزی راجبشون گفته منم عوض کردم ... به تازگی هم ازطرف یه مسابقه بردنمون مشهد اونجا کتاب آقای خامنه ای راهدیه دادند و گفتند که به نظرشون بهترین هستند. آخه دوره ای شده که واقعا نمیدونم چی غلطه وچی درسته!؟ من باید چیکار کنم و وظیفم چیه؟

ج: سلام علیکم

ما الان درعصر غیبت کبری قرار داشته و چون متاسفانه ارتباط مستقیممان با امام زمانمان میسر نیست طبیعتا دچار شک میشویم که چی غلط و چی درسته، چون همونطوری که خودتون گفتید "هرکسی یه چیزی میگه"!... شک به خودی خود بد نیست، اما اگر پاسخ درست و مناسبی برای آن پیدا نکنیم دچار سرگشتگی و درمواردی هم دچار انحراف و گمراهی میشویم که راه حل آن هم این است که توکل به خدا و امام حیّ (حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه) داشته باشیم و از خودآن بزرگوار کمک بخواهیم که بهترین راه را نشانمان دهند.

واما درباره موضوع مهم انتخاب مرجع تقلید باید بگم که: فرد مکلّف وظیفه دارد فقیه اصلح را انتخاب نماید که اگر دقیق و حساب شده عمل نماید انشاءالله دچار شک نمیشود. همونطور که احتمالا میدونید یکی از راههای انتخاب مرجع تقلید این است که از دو مرد عادل درباره اعلمیت فقیه سوال کنیم. که نکته قابل توجه این است که هرکسی عادل نیست!! اما جامعه ی مدرسین حوزه علمیه قم لیستی ارائه کرده اند که قابل اعتماد است و آن فقها عبارتند از: آیت الله سیستانی/ آیت الله وحیدخراسانی/ آیت الله خامنه ای/ آیت الله مکارم شیرازی/ آیت الله شبیری زنجانی/ آیت الله صافی گلپایگانی.http://www.jameehmodarresin.org/index.php?option=com_content&task=view&id=599 (سند اسامی نام برده)

 قدم بعدی این است که وظیفه داریم خودمان درباره هریک از این فقها تحقیق کنیم، نه اینکه تا می بینیم نام کسی از این لیست نا آشناست و اورا نمیشناسیم از آن فقیه صرف نظر کنیم! در تحقیق هم لازم است مواردی را مثل درجه ی علمی، درجه ی تقوا، درجه ی عدالت و... هریک از این فقها را مدنظر قرار داده و با هم مقایسه کنیم و با توکل برخدا و استمداد از امام زمانمان و همچنین با بکارگیری قوه ی عقلانیت خودمان، اصلح و بهترین آن فقها را انتخاب کنیم. یادمان باشد که آن فرد قراراست برای تمام عمر مسئولیت درست و غلط احکاممان را برعهده داشته باشد بنابراین بسیار اهمیت دارد که ایشان چه کسی هستند و خیلی باید در انتخاب دقت کنیم چون بهترین، ازنظر هرکس متفاوت از نظر دیگری است...

 

طبقه بندی: سوال و جواب های شرعی و فقهی، احکام تقلید،
[ پنجشنبه 3 بهمن 1392 ] [ 04:54 ب.ظ ] [ کارشناس محترم وب سایت سرکارخانم نوروزی ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار