تبلیغات
*** وب سایت احکام شرعی ، مقدم شما مؤمنین را گرامی می دارد *** پاسخگویی به سوالات اعتقادی ، شرعی ، شبهات و مشاوره دینی خانواده توسط کارشناس محترم وب سایت جناب آقای محمد فتحیان حفظه الله احکام شرعی - احکام روزه مسافر مطابق با فتاوای مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی(مدظله)

احکام شرعی

به وب سایت پاسخگویی به سوالات اعتقادی، شرعی و ردّ شبهات خوش آمدید

احکام روزه مسافر مطابق با فتاوای مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی(مدظله)

1. مسافرى كه باید نمازهاى چهار ركعتى را در سفر دو ركعت بخواند، نباید روزه بگیرد، و مسافرى كه نمازش را تمام مى خواند ـ مثل كسى كه شغلش مسافرت یا سفر او سفر معصیت است ـ باید در سفر روزه بگیرد.

2. مسافرت در ماه رمضان اشكال ندارد، ولى مكروه است، هر چند براى فرار از روزه نباشد، مگر این كه سفر به جهت ضرورتى باشد، و یا ـ به مقتضاى بعضى از روایات ـ براى حجّ یا عمره باشد.

3. اگر غیر روزه ماه رمضان روزه معین دیگرى بر انسان واجب باشد، اگر آن وجوب از جهت حقّ الناس باشد ـ مثل این كه اجیر شده باشد كه روز معینى را روزه بگیرد ـ نمى تواند در آن روز مسافرت كند، و همچنین است ـ بنابر احتیاط واجب ـ روزه واجب معین به غیر نذر، مانند روز سوم اعتكاف، و امّا در صورتى كه به سبب نذر معین شده باشد، اقوى این است كه مى تواند سفر كند، و روز دیگرى را به جاى آن روز روزه بگیرد.

4. اگر نذر كند روزه بگیرد و روز آن را معین نكند، نمى تواند آن را در سفر به جا آورد، ولى چنانچه نذر كند كه روز معینى را در سفر روزه بگیرد، باید آن را در سفر به جا آورد، و نیز اگر نذر كند روز معینى را چه مسافر باشد یا نباشد روزه بگیرد، باید آن روز را اگر چه مسافر باشد روزه بگیرد.

5. مسافر مى تواند براى خواستن حاجت، سه روز در مدینه طیبه روزه مستحبّى بگیرد، و احتیاط واجب این است كه آن سه روز، روزهاى چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه باشد.

6. كسى كه نمى داند روزه مسافر باطل است، اگر در سفر روزه بگیرد و در بین روز مسأله را بفهمد، روزه اش باطل مى شود، و اگر تا مغرب نفهمد روزه اش صحیح است.

7. اگر فراموش كند كه مسافر است، یا فراموش كند كه روزه مسافر باطل مى باشد و در سفر روزه بگیرد، روزه او باطل است.

8. اگر روزه دار بعد از ظهر مسافرت نماید، باید روزه خود را تمام كند، و اگر پیش از ظهر مسافرت كند، وقتى به حدّ ترخّص برسد روزه اش باطل مى شود، و اگر پیش از آن مفطرى انجام دهد كفّاره بر او واجب است.

9. اگر مسافر در ماه رمضان ـ چه آن كه قبل از فجر در سفر بوده و چه آن كه روزه بوده و سفر نماید ـ پیش از ظهر به وطنش برسد، یا به جایى كه مى خواهد ده روز در آن جا بماند، و كارى كه روزه را باطل مى كند انجام نداده باشد، باید آن روز را روزه بگیرد، و اگر انجام داده، روزه آن روز باطل است.

10. اگر مسافر بعد از ظهر به وطنش یا به جایى كه مى خواهد ده روز در آن جا بماند برسد، روزه آن روزش صحیح نیست.

11. مسافر و كسى كه از روزه گرفتن عذر دارد، مكروه است در روز ماه رمضان جماع نماید، و بیشتر از قُوت بخورد و خود را كاملا سیراب كند.

طبقه بندی: احکام روزه مسافر،
[ جمعه 15 شهریور 1392 ] [ 12:08 ق.ظ ] [ مدیریت وب سایت ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار