تبلیغات
*** وب سایت احکام شرعی ، مقدم شما مؤمنین را گرامی می دارد *** پاسخگویی به سوالات اعتقادی ، شرعی ، شبهات و مشاوره دینی خانواده توسط کارشناس محترم وب سایت جناب آقای محمد فتحیان حفظه الله احکام شرعی - احکام تلقیح مصنوعی مطابق با فتاوای مرجع عالیقدر ، حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مدظله)

احکام شرعی

به وب سایت پاسخگویی به سوالات اعتقادی، شرعی و ردّ شبهات خوش آمدید

احکام تلقیح مصنوعی مطابق با فتاوای مرجع عالیقدر ، حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مدظله)

 

        

 

سؤال :

حكم شرعی تلقیح مصنوعى با اسپرم مرد اجنبی در محیط آزمایشگاهی وقتی که شوهر فاقد اسپرم باشد چگونه است ومحرمیت به بستگان زن وشوهر چگونه است؟

جواب :

وارد کردن اسپرم مرد اجنبی به رحم زن جایز نیست ولی تلقیح تخمک زن با اسپرم مرد اجنبی در خارج از رحم و وارد کردن آن در رحم فی حد ذاته جایز است وحرمت آن به لحاظ امور جانبی است که معمولا لازم مى آید مانند کشف عورت وبه هر حال فرزند منتسب به صاحب اسپرم است و ربطی به شوهر ندارد ولی اگر دختر باشد با او محرم است زیرا فرزند همسر او است و همچنین محرمیت فرزند با فامیل آن زن محقق است.

سؤال :

آیا كشت نطفه جایز است بدین معنى كه تخمك زن و نطفه مرد را منتقل مى كنند و تخمك را در بیرون رحم تلقیح كرده و آنگاه در داخل بدن قرار مى دهند ؟!

جواب :

این كار در حد ذات خود جایز است.

سؤال :

برخى بیمارى هاى ارثى هستند كه از پدران به فرزندان انتقال مى یابد و زندگانى آنها را به مخاطره مى اندازد.علم جدید راه نجات برخى از مرضها را یافته است بدین ترتیب كه تخمك زن را در لوله خارجى كشت مى كنند و جنین هاى به وجود آمده را كنترل مى كنند و سالم را از بین آنها انتخاب و در رحم مادر كشت مى كنند، بقیه را از میان مى برند آیا چنین عملى شرعاً جایز است؟

جواب :

مانعى ندارد .

سؤال :

در عمل تلقیح تخمك در داخل دستگاه مصنوعى، گاهى چندین جنین شكل مى یابد و چه بسا كشت همه آنها در رحم مادر براى او مرگ آور و یا خطر ناك است آیا مى توان یك جنین را برگزید و بقیه را تلف كرد؟

جواب :

كشت تخمك پرورده شده كه در دستگاه آزمایش، به عمل مى آید واجب نیست پس در فرض سؤال مى توان یكى را برگزید و بقیه را تلف كرد و از بین برد.

سؤال :

برخى اوقات، زن و شوهر به تلقیح مصنوعى كه پزشكى آن را اجراء مى كند نیاز پیدا مى كنند و آن عمل، مستلزم دیدن آلت تناسلى آنان توسط پزشك است آیا چنین عملى جایز است؟

جواب :

دیدن آلت تناسلى و مشاهده آن توسط فرد نامحرم، تنها به سبب یاد شده در سؤال، جایز نمى باشد و اما اگر نیاز به فرزند، ضرورى باشد و آن، به دیدن آلت تناسلى موقوف باشد در آن صورت جایز مى شود و از موارد ضرورت آن است كه پدر و مادر آنچنان براى فرزند داشتن بى صبرى مى كنند كه تحمل آن وضع برایشان فوق العاده دشوار و طاقت فرساست.

سؤال :

در برخى كشورهاى غربى چنان رایج شده كه تخمك زن را از نطفه مرد مى گیرند و آن را در یك رحم مصنوعى مى كارند و سپس جنین بارور شده را به رحم مادر صاحب تخمك منتقل مى سازند و آن گاه جنین در رحم مادر بزرگ، پرورش یافته و وضع حمل پیش مى آید.


اولاً:آیا كشت جنین در رحم مادر بزرگ جایز است؟

و ثانیاً مادر شرعى این طفل كیست؟

جواب :

جواز این كار مشكل است قطع نظر از این كه چنان عملى احیاناً به دست زدن و نگاه نا محرم موقوف مى شود و اگر تلقیح مصنوعى، عملى شد در این كه مادر نسبى آن طفل كیست؟ دو احتمال وجود دارد و نسبت به هر دو، زن صاحب تخمك و مادر او، احتیاط ترك نشود.

سؤال :

لقاح مصنوعی از زن و مرد شرعی و گذاردن آن در رحم زن دیگر برای باردار شدن چیست؟

جواب :

فی حد نفسه اشکال ندارد.

 

طبقه بندی: سوال و جواب های شرعی و فقهی، مسائل روز، احکام تلقیح،
برچسب ها:احکام تلقیح مصنوعی، تلقیح، تلقیح مصنوعی، احکام لقاح مصنوعی، لقاح مصنوعی، احکام شرعی، پاسخگویی به سوالات شرعی،
[ سه شنبه 29 مرداد 1392 ] [ 11:10 ق.ظ ] [ محمد فتحیان ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار