تبلیغات
*** وب سایت احکام شرعی ، مقدم شما مؤمنین را گرامی می دارد *** پاسخگویی به سوالات اعتقادی ، شرعی ، شبهات و مشاوره دینی خانواده توسط کارشناس محترم وب سایت جناب آقای محمد فتحیان حفظه الله احکام شرعی - پاسخ به مجموعه ای از سوالات ارسال شده از طریق پیام

احکام شرعی

به وب سایت پاسخگویی به سوالات اعتقادی، شرعی و ردّ شبهات خوش آمدید

پاسخ به مجموعه ای از سوالات ارسال شده از طریق پیام

س: اگر زنی درهنگام غسل جنابت بفهمد که حایض شده حکم غسل جنابت برای او چگونه است همچنین آیا مدت حیض او جنب میباشد و تلاوت قرآن برای او چه حکمی در این مدت دارد

سلام علیکم

ج1: می تواند غسل جنابت نماید اما پس از اتمام دوره حیض ، باید غسل حیض نماید و همچنین ، هر دو غسل را در یک غسل با دو نیت می تواند پس از اتمام دوره حیض انجام دهد .

ج2: حکم قرائت قرآن در زمان حیض و جنابت یکسان است ؛ در رابطه با قرائت قرآن برای زنان در ایام عادت ماهیانه به نظر آیات عظام صافى، سیستانى، تبریزى و مکارم خواندن آیاتى که سجده واجب دارند براى زن در ایام عادت حرام است ؛ این آیات در سوره‏هاى «الم تنزیل، حم سجده، النجم و علق» قرار دارند و خواندن آیات و سوره‏هاى دیگر قرآن تا هفت آیه اشکال ندارد ولى بیشتر از آن کراهت دارد یعنى از ثواب کمترى برخوردار است نه اینکه ترک تلاوت قرآن بهتر باشد .

س: سلام آیا صیغه خواهری برادری وجود دارد؟شرایط دارد؟

ج: سلام علیکم . خیر ، متاسفانه این مسئله اشتباهاً در افواه عموم مردم ترویج پیدا کرده است .

س: با سلام ، آیا میتوان با داشتن همسر رسمی یک زن صیغه ای داشت با توجه به رضایت نداشتن همسر ، اختیار کردن همسر دیگر ، آیا خیانت وگناه محسوب نمی شود ؟

سلام علیکم . خیر ، اشکالی ندارد اما در فرهنگ ایرانی ، این امر باعث اختلافاتی با همسر اول و گاهاً آسیب به کانون خانواده می گردد لذا باید دقت نمود .

س: سلام ببخشید وقتی که روزه هستیم وحرف تحریک کننده باعث ترشح بشه روزه باطل میشه یانه؟

ج: سلام علیکم . خیر ، روزه باطل نمی شود اما چنانچه این امر توسط نامحرم صورت پذیرد ، معصیت کرده و از ثواب روزه می کاهد .

س: سلام
من خانم 30 ساله هستم که متولد شمالم و ساکن یزدم
در حال حاضر برای ادامه تحصیل به مدت 3 سال باید به تهران برم
خواستم بدونم حکم نماز و روزه من چیست؟

ج: سلام علیکم . فتاوای مراجع معظم تقلید متفاوت است لذا لطف بفرمایید نام مرجع تقلید خود را ذکر نمایید و بفرمایید که در هفته چند روز در تهران ساکن هستید .

س: سلام
آقای 29 ساله هستم که به علت شغلم مدام در سفرم و به خاطر ادامه تحصیل همسرم باید چند روزی به تهران بروم اگه در تهران به دنبال بعضی کارهایم بروم میتوانم روزه هایم را بگیرم؟ آیا نمازم کامل است؟
مرجع تقلید هم ندارم

ج: سلام علیکم . ابتدا باید مرجع تقلید اعلم را انتخاب نمایید و سپس حکم بیان شود چراکه فتاوای مراجع معظم تقلید متفاوت است .

طبقه بندی: سوال و جواب های شرعی و فقهی، احکام اختصاصی بانوان، احکام برخی از گناهان، احکام غسل جنابت، کارهایی که بر حائض حرام است، احکام ازدواج موقت، احکام روزه مسافر،
برچسب ها:احکام شرعی،
[ جمعه 11 مرداد 1392 ] [ 04:23 ب.ظ ] [ محمد فتحیان ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار